Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W ostatnich dniach w całej Polsce miała miejsce kulminacja akcji Narodowego Czytania- akcji propagującej znajomość literatury narodowej i popularyzującej najwybitniejsze dzieła polskiej literatury. W roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości lekturą Narodowego Czytania było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Powieści jakże aktualnej w dzisiejszych czasach, przypominającej o stale aktualnej potrzebie  budowania Polski opartej na zasadach sprawiedliwości, równości i solidarności. Nasza gmina dzięki Burmistrzowi Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą Jackowi Waśko również włączona została do akcji Narodowego Czytania. W związku z tym, w poniedziałek 10 września we wszystkich Szkołach Podstawowych na terenie naszej gminy wspólnie czytano fragmenty powieści Żeromskiego. W czytanie włączyli się nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także przedstawiciele władz naszego magistratu-Sekretarz Miasta i Gminy Ryszard Machnowski i Dyrektor Dobrzyńskiego Domu Kultury „ŻAK” Renata Chęcka. Narodowe Czytanie rozpoczęło się o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej w Krojczynie, następnie fragmenty powieści czytano w Szkole Podstawowej w Chalinie. O godzinie 10.25 rozpoczęło się wspólne czytanie w Szkole Podstawowej w Dyblinie. Przy pięknie przygotowanym stole uczniowie w duetach i indywidualnie, a także  z podziałem na role odczytywali zebranej publiczności krótkie fragmenty  tegorocznej lektury. Do  czytania zasiedli także nauczyciele oraz Dyrektor DDK „ŻAK” Renata Chęcka. Kulminacja akcji Narodowego Czytania „Przedwiośnia” miała miejsce w Szkole Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą, gdzie oprócz uczniów i nauczycieli, kilka stron powieści  przeczytał także Sekretarz Miasta i Gminy Ryszard Machnowski. Wspaniała, wspólna akcja, do której dołączyła także nasza gmina ma na celu popularyzowanie czytania i prezentacji wspaniałych polskich autorów i ich dzieł.