Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Kościół Mieszczan Dobrzyńskich- Resztki muru po kościele mieszczan dobrzyńskich,pod wezwaniem  Św. Krzyża,znajdują się przy ulicy Farnej prowadzącej na Górę Zamkową.Był to duży murowany kościół, który posiadał 6 ołtarzy. Pośrodku kościoła umieszczony był duży krzyż, natomiast w głównym ołtarzu murowana dzwonnica, w której znajdowały się dwa duże dzwony. Kościół ten został spalony przez Szwedów w 1656 roku razem z dokumentami miejskimi, które ukryte były w podziemiach, a dotyczyły m.in. akt  licznych przywilejów nadanych Dobrzyniowi przez królów,  na przykład nadany miastu w 1519 roku przez króla Zygmunt I. W kościele spłonęło także 500 mężczyzn, którzy się tam schronili. W 100 lat później kościół odbudowano, jednak 15 kwietnia 1767 roku spłonął w czasie pożaru miasta. Stał zniszczony i opustoszały do 1805 roku, kiedy to jego pozostałości, w tym mury zostały sprzedane. Fragment muru na szczęście zachował się i można go podziwiać po dzień dzisiejszy.