Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W czwartkowe popołudnie 26 października w Dobrzyńskim Domu Kultury „ŻAK” miała miejsce uroczysta premierowa gala wręczenia nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą „Statuetka Nawojki”. Celem nagrody, powołanej zarządzeniem Burmistrza Jacka Waśko z dnia 30 grudnia 2016 r. jest honorowanie osób, które swoją działalnością w obszarach: kultury i sztuki, biznesu i przedsiębiorczości,oświaty i nauki, sportu i turystyki, oraz działalności społecznej, przyczyniają się do rozwoju Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą. Patronką nagrody jest Nawojka, pierwsza w Polsce kobieta studentka, która mimo wielu przeciwności losu, pragnęła zdobywać wiedzę i poszerzać swoje horyzonty. Jest ona symbolem dążenia do wiedzy, odwagi, mądrości i pionierką walki o równouprawnienie. Zgodnie z założeniem regulaminu nagrody, kandydatów do „Statuetki Nawojki” zgłaszali mieszkańcy naszej Gminy. Następnie powołana zarządzeniem Burmistrza Kapituła nominowała do pierwszej edycji nagrody: Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „Chalinianki”, Firmę s.c. „Andur” Andrzej, Edyta i Bartłomiej Urbańscy, Teresę Orbaczewską. Zwyciężczynią pierwszej edycji nagrody została Pani Teresa Orbaczewska, która z rąk Burmistrza Jacka Waśko odebrała piękną statuetkę- postać kobiety, trzymającą książkę- dobrzyńska Nawojka. Pozostali nominowani oprócz życzeń i gratulacji otrzymali pamiątkowe grawertony. Jak podkreślił Burmistrz Laureatka to osoba niezwykle zasłużona dla naszej gminy. Swoją działalnością jako przedsiębiorca promuje naszą Gminę nie tylko w Polsce.Wspiera również działalność kulturalną i społeczną. Taka nasza współczesna Nawojka. Pani Teresa Orbaczewska dziękując mieszkańcom, kapitule i Burmistrzowi podkreśliła wagę nagrody, jej unikalność i prestiż. Wyraziła uznanie, że nagroda przyznawana jest nie tylko za wymierne wyniki, ale również za działalność społeczną, wrażliwość i odwagę, co jest bezcenne. Gala wręczenia nagrody rozpoczęła się od uroczystej premiery filmu, który promować będzie gminę Dobrzyń nad Wisłą. Przepiękne ujęcia naszego miasta i okolic, staną się multimedialną wizytówką naszej Gminy. Po projekcji filmu, w formie pokazu slajdów przybliżono czasy w których przyszło żyć Nawojce. Pokazano średniowiecze obyczaje, kulturę i sztukę, odkrycia geograficzne, które miały miejsce w XV wieku, a także zwyczaje tamtejszych żaków i dostęp kobiet do nauki. Na uroczystość przybyli goście w tym Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pani Aneta Jędrzejewska, a także ks. kanonik Henryk Lewandowski, proboszcz tutejszej parafii p.w. Wniebowzięcia N.M.P., który jednocześnie reprezentował zaproszonego na galę Biskupa Płockiego ks. Piotra Liberę. Po przemowach, gratulacjach i wspólnych zdjęciach, nastąpiła część artystyczna. Zwieńczeniem uroczystości był występ Trio Maestoso, który zaprezentował utwory na skrzypce i wiolonczelę. Po gali zaproszono wszystkich na poczęstunek.